KOENZYM Q-10

Trpíte jarní únavou, nedoukem energie například i kvůli změně na letní čas nebo jste snad tak nějak bez energie a unavení pořád? Možná vám chybí právě koenzym Q-10. Je mnoho látek, které ve formě doplňků stravy nebo konzumací potravin s jejich vyšší koncentrací dodají vašemu tělu více energie, ale ne všechny jsou tak významné svým dalším přínosem jako je právě koenzym Q-10. Za objevení jeho vlivu a nezastupitelnou funkci v organismu v rámci produkce energie získal dokonce britský vědec Peter Mitchell v roce 1978 Nobelovu cenu! Pojďme si stručně říct, o jakou látku se jedná, kde se nachází, jak nám může prospět a kde jí případně koupit.

KOENZYM Q-10

Co je koenzym Q-10?

Chemicky se jedná o látku podobnou vitamínu, tzv. ubichinon. Je součástí složených enzymů a podněcuje jejich aktivitu. Známe ho také pod zkratkou CoQ10. Vzhledově to je sytě žlutá látka objevující se přirozeně v každé buňce našeho těla kromě červených krvinek a oční čočky, kde nejsou přítomny mitochondrie. Nejvíce ho naopak najdeme v buňkách srdce, jater a plic.

Jakou funkci má koenzym Q-10 v organismu?

Jeho hlavní činností je přeměna látek v mitochondriích na energii, a to z přijaté potravy – jedině díky této přeměně dokáže tělo využít jídlo jako zdroj energie a 95 % požadavků našeho těla na energii je zajišťováno právě koenzymem Q10.
Druhou zásadní funkcí koenzymu je ochrana těla před volnými radikály. Náš aktuální životní styl (zaměření na výkon, vysoká fyzická i psychická zátěž, přemíra stresu, nedostatek spánku, nevyvážená strava, negativní vlivy vnějšího prostředí) bohužel stojí za tím, že jsme vystaveni působení toxických volných radikálů ve vysoké míře, koenzym Q10 tyto ale neutralizuje a stabilizuje buněčnou stěnu.

Co ještě pozitivně ovlivňuje koenzym Q10?

• Má pozitivní vliv na pleť, proto se vyskytuje v mnoha kosmetických produktech – omlazuje, redukuje vrásky, podporuje regeneraci, zlepšuje pružnost pokožky a zabraňuje předčasnému stárnutí.
• Má vliv na krvácení dásní – jak preventivní, tak léčebný, pokud už krvácí.
• Má vliv na kardiovaskulární systém – používá se doplňkově při léčbě nemocí srdce, kde má mnoho přínosů od snižování cholesterolu, přes zmírnění dušnosti, zlepšení srdeční funkce až po snížení výskytu infarktů, srdečních selhání, snížení krevního tlaku a snazší rehabilitaci po srdečních příhodách.
• Byl prokázaný i jeho vliv v rámci zpomalení progrese neurologických poruch – Alzheimerova choroba a Parkinsonova nemoc.
• Vědci Lewin a Lavon prokázali velmi příznivý vliv na kvalitu i mobilitu spermií a korelaci Q10 s počtem spermií.
• Pomáhá při vyčerpání ze stresu, únavě, nedostatku energie (i ve sportu).

Q 10 krem

V jakých potravinách ho najdeme?

Příjem koenzymu Q10 můžete zvýšit příjmem potravin, ve kterých se ve větší míře přirozeně vyskytuje. A je to například kukuřice, maso (hlavně hovězí), ryby (sardinky a makrely), brokolice, špenát, řepkový a sezamový olej.

Kdy a kolik koenzymu Q10 užívat?

V mladém aktivním organismu je ho přirozeně dostatek, ale s věkem se jeho koncentrace bohužel snižuje. Proto se doporučuje suplementovat cca od 3O let věku dle potřeby a subjektivních potíží. Dávkování je vždy uvedeno na obale konkrétního výrobku, v ČR je stanovená norma na max. 60 g na den s tím, že se ukázalo jako lepší brát dvě tablety denně pro lepší využitelnost. Co tělo nevyužije, vyloučí bez potíží močí. Nedostatek koenzymu Q10 se projeví velmi brzo, stejně jako nedostatek jakýchkoliv jiných důležitých mikroprvků.
Nehodí se pro ženy těhotné, kojící a malé děti. Na pozoru by se měli mít, ostatně jako vždy, osoby užívající jakákoliv farmaka a chronicky nemocní. Poradit by měl lékárník nebo ošetřující lékař.

Kde se dá koupit koenzym Q10 a na co si dát při výběru pozor?

Pro jednoduchý nákup mohu vřele doporučit jakýkoliv eshop internetové lékárny, jako nejoblíbenější se jeví produkty GS Koenzym Q 10 (nejlevnější na sleky.cz nebo apotek.cz), privátní značka Dr. Max lékárny Dr. Max Coenzym, Pharma Nord zase nabízí Bioaktivní Q 10 Gold – nejlépe vstřebatelná verze, nesynteticky vyrobená, nejvíce podobná přirozené molekule CoQ10 v organismu.

Na co si dát při výběru pozor?

Prodává se ve dvou formách – jeden je vyrobený fermentací, tj. přirozeným biologickým způsobem a nejvíce podobný tomu, co máme přirozeně v těle. Druhý je vyrobený synteticky, obsahuje příměsi nepřirozené lidskému tělu.
• Hlídat kvalitu zpracování a hledat na obale formuli „GMP (good manufacture practice)“.
• Forma – ideálně měkké želatinové kapsle balené jednotlivě blistrech, tmavě zbarvené (brání přístupu světla).
Velikost dávky v jedné kapsli – odborníci se shodují, že ideální je 30 mg CoQ10 v jedné tobolce.
• Prodejní místo by měla být lékárna, jenž přirozeně splňuje přísné normy na provoz a skladování produktů, na rozdíl od drogerií a supermarketů.

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček