20 nejlepších bylinek na léčivé čaje

Taková ta klasika – když vám není dobře, ať už jde o zažívání, nachlazení, chřipku, zánět močového měchýře či špatnou náladu – často jako první saháte po čaji. Možná instinktivně, možná ze zvyku nebo jste to prostě někde viděli…anebo jednoduše víte, že čaj skutečně léčí a pomáhá na mnoho neduhů. Asi vás nespasí a nevyléčí stoprocentně, ale rozhodně může s lecčím pomoc a věděli to už naši předkové, kteří měli při potížích k dispozici především bylinky. Pojďme se podívat, s čím vším se můžeme obrátit na tento blahodárný teplý nápoj a kde podobné čaje sehnat – pokud si tedy nevedete bylinkovou zahrádku sami doma.

20 nejlepších bylinek na léčivé čaje

 

Jak čaj pomáhá?

Především díky antioxidantům, které obsahuje. Tyto látky zpomalují proces stárnutí buněk, mají antibakteriální a antiseptické účinky, pomáhají tím tělu bránit se nemocím srdce, mrtvici, vzniku trombů i rakovinovému bujení. A prý dokonce zlepšují odpověď těla na inzulín, čímž pomáhají bránit vzniku cukrovce druhého typu.

Čaj rovněž zlepšuje imunitní systém (hlavně kvalitní zelený, snižuje otoky a podporuje odvodnění organismu), může být prevencí osteoporózy (díky obsaženým fluoridům a minerálům).

Mimo jiné má čaj vynikající stimulační schopnost (kombinace kofeinu a teinu) – nabudí a pomáhá s koncentrací (např. MatchaTea), dodává energii. Zároveň teplo a rituál sám o sobě uklidňuje vaše nervy, nemluvě o bylinných čajích sloužících přímo k uklidnění nervů.

Samozřejmě není čaj jako čaj…a taky by byla škoda zabíjet jeho blahodárné účinky přidáváním cukru nebo mléka. To už je spíše na chuť a pro radost než pro léčebný efekt.


Na co která bylinka?

Máta peprná – skvělá na zažívací potíže (křeče, plynatost), průjmy; ale i při nachlazení, bolestech hlavy. Doporučuje se při astmatu, pro lepší zdraví dutiny ústní, mírní akné a jiné kožní potíže.

 

Máta peprná


Meduňka – nejlepší čaj je z čerstvých listů; má velmi uklidňující a tlumivé účinky, podporuje psychiku a dobrý spánek, zlepšuje trávení (proti zvracení v těhotenství) a pomáhá v horečnatých stavech.


Mateřídouška – doporučuje se při všech druzích infekcí (záněty dutin, bronchitida záněty uší…), dále při kašli a zahlenění, někomu pomáhá od bolesti.


Šalvěj – známá také jako babské ucho z filmu Saxana. Skvělý pomocník při zimním nachlazení; dezinfikuje, pomáhá s pocením a ulevuje od bolesti v krku (lze i kloktat).


Zázvor – opět první pomoc při nachlazení všeho druhu, zázvor nejen prohřívá, ale rovněž vás v kombinaci s medem a citrónem skutečně brzy postaví na nohy. Nejlepší je odvar z čerstvého zázvoru.


Anýz – vynikající pro žaludeční poruchy, nevolnost, kašel, nachlazení, bolestivé křeče v menstruaci a plynatost.


Heřmánek – má relaxační účinky, opět napomůže s křečemi a trávicími problémy, vynikající proti zánětům i artritidě. Obklad se doporučuje při spáleninách, odvar pro krásu vlasů (zesvětluje a brání nadměrnému maštění).


Rozmarýn – výtečný antioxidant, používá se při nespavosti, nechutenství, nadýmání. Uklidňuje mysl a vnitřní napětí, zvyšuje krevní oběh.


Lipový květ – snižuje teplotu vyvolanou nachlazením a chřipkou, je uklidňující – pomáhá usnout a zmírnit stresové bolesti hlavy.


Květ černého bezu – opět pomáhá při nachlazení, chrapotu, kašli a horečce (zdá se že na to fungují snad všechny bylinky!), má jemný močopudný efekt, regeneruje jaterní buňky a detoxikuje

 

Šípky – skvělý pro posílení imunity (vysoký obsah vitamínu C), detoxikuje.


Maliník – známý hlavně v těhotenství – usnadňuje porod (připravuje porodní cesty a vyvolává kontrakce), doporučuje se pít 4-6 týdnů před termínem a naopak nedoporučuje v počátku těhotenství. Jinak se doporučuje při horečnatých a virových onemocněních.


Hloh – podporuje především zdraví našeho srdce a kardiovaskulárního systému (arytmie, vysoký krevní tlak, činnost a prokrvení myokardu), pomáhá při depresích a úzkostech – v obou případech se doporučuje jeho dlouhodobé a nepřerušované užívání.

 

Hloh bobule


Kopřiva – skvělá pro zdravou a krásnou hřívu na vaší hlavě (posiluje vlasy a brání vypadávání – vnitřně jako čaj i zvnějšku na oplachování umytých vlasů). Podporuje metabolismus, činnost žláz, čistí krev, léčí revma a tlumí bolest kloubů, všeobecně je to dost všestranná bylinka.


List senny – používá se při zácpě, má silný projímavý účinek a nedoporučuje se dlouhodobě.


Konopí – čaj se používá pro snížení chronické bolesti, při zánětu, stresu, úzkosti, depresi, bolesti hlavy, křečích a poruchách trávení.


Echinacea – je známá svým silným účinkem na imunitu a snižuje záněty v těle.


Pampeliška – podporuje močení, detoxikuje tělo, snižuje krevní tlak a pomáhá na problémy se špatným viděním. Doporučuje se na doplnění železa v těle.


Tymián – zklidňuje žaludek, tlumí bolest hlavy a opět se hodí při nachlazení a horečkách.


Rakytník – obsahuje mnoho vitamínů, podporuje imunitu – zejména v boji s infekcí a zánětem, podporuje krevní oběh, napomáhá k hojení sliznice průdušek a plic.

 

 

Tak! Jak vidíte, účinky bylinek se hodně prolínají, v lecčem mají stejný efekt, a proto se často míchají do čajových směsí určených na konkrétní potíže – zažívání, nachlazení, močové cesty, paměť, imunita, klouby, relax a antistres, spánek, podpora hubnutí a mnoho dalšího. A to jsem zde vyjmenovala jen takové ty nejznámější byliny! Jsou jich stovky.

Takže co nejdříve projeďte eshop nějaké internetové lékárny (DrMax, Benu, Pilulka, Lekarna.cz aj.) a udělejte si doma železnou zásobu, protože čaje se nekazí a jak vidíte, hodí se denně a pro každou příležitost. Mimo jiné tím značně podpoříte svůj pitný režim, což oceníte na mnoha frontách.

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček