Zázračná, víceúčelová léčivka, kterou máte možná doma! Znáte účinky ALOE VERA?

Tu největší éru slávy už má asi za sebou, přesto je pořád stejně báječná, účinná a ráda bych připomněla její účinky. Tato krásná a nenáročná pokojová rostlina má všestranné využití jak v kosmetice, tak v potravinářství, domácím lékařství i zdravotnictví. Pojďme si říct, kde se vzala, jak jí pěstovat doma, jaké má účinky a kde jí třeba koupit ve formě doplňku stravy.

Zázračná, víceúčelová léčivka, kterou máte možná doma! Znáte účinky ALOE VERA?

Historie aloe vera

Rostlina se latinským názvem jmenuje Aloe Barbadensis Miller. Název údajně pochází z arabského alloeh (v překladu zářivá hořká látka) a z latinského verus (pravda). Botanicky se jedná o jednoděložnou, vytrvalou a stálezelenou sukulentní bylinu, z čeledi liliovitých. Má dlouhé dužnaté listy s malými ostny po okrajích, s latexovou vrstvou a gelem uvnitř. Pokud kvete, tak žlutě nebo červeně. Její původ není zcela znám, jako nejpravděpodobnější se jeví Arabský poloostrov. Nejstarší zmínky o jejím využití pocházejí již z raného Egypta. Dnes se pěstuje takřka všude a využívá i v tradiční indické, čínské i arabské medicíně, mimo jiné.

Formy Aloe vera

Buďto jí můžeme najít jako součást kosmetických výrobků (krémy, pleťová mléka, mýdla, opalovací krémy, masky, šampóny a vlasová tonika, holící přípravky apod.), nebo v potravinářství (Aloe Drink, šťáva, džusy, zmrzliny, mléčné výrobky, čaje, bonbóny aj.), ve zdravotnictví (gel, sirup, tabletky, sprej) a dále se vyskytuje ve složení čisticích prostředků, dětských plen a vlhčených ubrousků či latexových rukavicích. Obrovský sortiment všeho s touto rostlinkou najdete například na eshopu lékárny Benu.cz.

Účinky Aloe vera

Celý zázrak se ukrývá právě v gelu, který je uvnitř listů aloe. Ten je bohatý na řadu prospěšných látek jako například vitamíny A, B a C, minerály (zinek, draslík, vápník a sodík), aminokyseliny, mastné kyseliny, steroly, enzymy a specifické polysacharidy.

aloe vera

účinky na imunitu – studiemi prokázané antibakteriální a protizánětlivé účinky, snižuje teplotu, celkově svým složením posiluje imunitu
účinky na kůži – hojně hydratuje a má skvělý efekt na suchou pleť, akné, ekzémy, opary či lupy
hojení ran a popálenin – zde se uplatní i protizánětlivý účinek aloe, dále pronikání hluboko do kůže zabraňuje vzniku ošklivých jizev, mírní bolest u popálenin a urychluje jejich hojení a regeneraci kůže, pomáhá rovněž při poštípání hmyzem – stačí i čerstvý uříznutý list přikládat opakovaně na postižená místa anebo existuje i sprej „první pomoci“ z aloe vera (nejlepší od LR koupíte např. na Krasa.cz)
účinky na trávicí systém a metabolismus – byl klinicky prokázán efekt ve snížení hladiny krevního cukru u diabetiků stejně jako snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi; odstraňuje zácpu, nadýmání
účinky na zuby – urychluje hojení po extrakci zubu, hojí afty, redukuje zubní plak, eliminuje záněty v ústní dutině a při aplikaci nemá nepříjemnou chuť ani nepálí v ráně
antioxidační a detoxikační efekt aloe vera – některé studie poukazují na silný antioxidační a protirakovinný efekt aloe vera, mim jiné detoxikuje zevnitř celý organismus a mírní otoky končetin

Pěstování Aloe vera doma?

Není problém! Mít přímo živou rostlinku je super především pro vnější použití (přiložení na rány, vyrážky apod.). Vyžaduje propustnou písčitou půdu a plné slunce. V zimě ji umístěte někam do místnosti, kde teplota neklesne pod 5 °C a zalívejte velmi málo, cca 1x týdně.

Pro koho není Aloe vhodná?

Gel k vnitřnímu užití se nedoporučuje užívat u lidí s hemoroidy, u pacientů s ledvinovým onemocněním, u žen při menstruaci, gynekologických potížích a v těhotenství. Dále se nehodí pro lidi s poruchou srážlivosti krve. Všeobecně lidé, kteří se s něčím léčí a užívají jakákoliv farmaka, by měli konzumaci aloe vera konzultovat s lékařem. Vnější použití je vhodné pro každého. Pozor dávejte, hlavně budete-li konzumovat přímo z květináče, na latex, který je pod pokožkou listu nad gelem – má extrémně silné projímavé účinky.

Kde se dá Aloe vera koupit a na co dbát u výběru?

Před koupí určitě prozkoumejte obal, kde by mělo být deklarováno, z jaké přesně rostliny gel je a zda neobsahuje zpracovanou kůru z listů (zmíněný projímavý účinek). Kvalitu také významně ovlivňuje zeměpisná polohy pěstování, zeminy, dostatek slunečního záření, způsob pěstování a šetrné zpracování. To by mělo probíhat za studena kvůli zachování prospěšných látek. Účinek nečekejte od džusů a limonád, nýbrž od koncentrátů. Doporučuji shlédnout nabídku internetové lékárny DrMax.cz či Pilulka.cz.

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček