První pomoc u deprese

Dnešní článek nebude vyloženě o tom, co je to deprese. O tom je mnoho článků, psaných odborníky a lidmi, kteří mají vlastní zkušenost. Velmi zjednodušeně řečeno jde o stav mysli, který není zcela ovladatelný vaší vůlí, nemůžete si vybrat, zda chcete nebo nechcete mít depresi. A jsou to skutečně nezávidění hodná období, různě dlouhá, vracející se. Deprese má mnoho příčin a ještě více podob, od lehkých a přechodných až po velmi těžké nebo dlouhodobé stavy. Jedna věc je ale pozitivní – hodně záleží na tom, jak máte nastavenou mysl, s tím se dá velmi efektivně pracovat a předcházet dalším atakám. Pojďme si říct, co minimálně můžete udělat vy sami…nakonec je to stejně jen a jen o vás.

První pomoc u deprese

PŘÍZNAKY DEPRESE

Těch je opravdu nespočet. Navíc není úplně snadné depresi správně diagnostikovat, je to tenký led. Mnoho příznaků může skutečně depresi odpovídat, ale může být jen doprovodným projevem nežádoucích účinků některých pravidelně užívaných léků – například, mimo jiné, hormonální antikoncepce! Deprese není totéž co „depka“, jak se často říká podobným stavům. Nejde o špatnou náladu a zármutek. Toto mohou být třeba i vyvolávací faktory, ale klinická deprese jako taková, je stav, který vzniká, aniž by mu musela předcházet konkrétní tragická událost. Prostě přijde a je tu. A na rozdíl od špatné nálady neodchází…a je s vámi pořád. Takový nezvaný host, který nechce odejít. Mezi varovné signály a typické příznaky patří například:

BEZNADĚJ – deprese způsobí, že se na svět všeobecně díváte jinak. A rozhodně ne pozitivně. Často se dostavují i pocity méněcennosti, sebenenávisti, pocity viny, ztráta sebehodnoty a sebevědomí.

ZTRÁTA ZÁJMŮ – další ztráty se týkají vašich zájmů – najednou vás přestane bavit a naplňovat všechno, co vás bavilo dřív. Ba dokonce nemáte ani nejmenší kousek síly na to, abyste se nadále těmto věcem věnovali. Nedokážete se radovat, milovat co jste milovali a ztratíte chuť na sex.

ÚNAVA A POTÍŽE SE SPÁNKEM – je to jiná únava, než znáte. Nekonečná, trvalá, spali byste pořád, máte skutečně problém vstát z postele, jako by byla vaším útočištěm. I proto už nechcete dělat věci, co vás dříve bavili – jste příliš unavení, nemáte na nic energii. A začarovaný kruh nastává ve chvíli, kdy máte problém usnout a tvrdě spát – to je taky součástí deprese. A i pokud neztratíte spánek a usnete, spíte celou noc, stejně se probouzíte denně s pocitem, že nejste odpočatí. Není divu, že by se z toho jeden „zbláznil“.

ÚZKOSTI – úzkost je samostatným tématem, ale depresi často doprovází. Projevuje se nervozitou, vnitřním napětím, častěji zrychleným tepem i dechem, třesem, potížemi se soustředěním.

NEKONEČNÁ PODRÁŽDĚNOST – doslova jste protivní i sami sobě a nevíte ani kolikrát proč. Zkrátka jste. A projevuje se to vašem okolí – buď se často s někým hádáte anebo se vám blízcí začínají nenápadně i nápadně vyhýbat. Inklinujete k vyššímu užívání návykových látek a zvyků (kouření, alkohol, PC hry, přejídání apod.). Velmi snadno se rozčílíte, i takřka bezdůvodně.

ZMĚNY V CHUTI K JÍDLU – toto je značně individuální, ale jsou jen dvě možnosti – buďto se přejídáte a tloustnete anebo nejste schopní jíst a hubnete. Pokud se cokoliv z těchto děje bez vaší vlastní vůle a přání, zpozorněte – může jít o počátek deprese.

EMOČNÍ LABILITA – vaše emoce jsou jak na horské dráze. Snažíte se je třeba i kontrolovat a ovládat, ale moc dobře to nejde. Spíš to vůbec nejde. V jednu chvíli jste vzteklí jak psi, po tom přijde nekontrolovatelný pláč a tak se to děje pořád dokola. Vyčerpávající. Pro vás samotné hlavně, bohužel, pro vaše nejbližší. Více než málo vztahů na tomto ztroskotá, což stav nemocného ještě rapidně zhorší.

depka

DOPLŇKY STRAVY NA DEPRESE

Některé stavy již bez diskuzí vyžadují léky na předpis, psychoterapii, někdy i hospitalizaci. Pokud jste ještě schopní nějak fungovat, případně už ty stavy znáte a zbystříte včas, můžete si pomoc nějakými doplňky stravy, které pomáhají. Jedná se například o přípravky s obsahem třezalky tečkované, tryptofanu (esenciální aminokyselina), meduňky, melatoninu, hořčíku, vitamínů skupiny B apod.

Eshop lékárny DrMax nabízí třeba nepřeberné množství produktů, i na přírodní bázi, volně prodejných. Na zlepšení koncentrace je skvělý již zmíněný hořčík, např. Magne B6, které koupíte za skvělou cenu třeba na eshopu SOS-lekarna.cz. Pro kvalitnější spánek zkuste přípravek Persen, koupit lze na intrnetové lékárně Benu.cz. Ať se podíváte na jakýkoliv eshop internetové lékárny, najdete mnoho produktů a stojí za to je vyzkoušet. Vše je lepší než antidepresiva bez rozmyslu.

LÉČBA DEPRESE

Je mnoho způsobů, jak léčit depresi. U mírnějších a počátečních projevů pomůže změna režimu a nastavení disciplíny. Pravidelné cvičení, odpočinek, vyvážená strava, společnost i výše zmíněné doplňky stravy, procházky do přírody, meditace – to vše působí i jako prevence.

joga

V dalších fázích přichází na řadu psychoterapie, individuální nebo skupinová. Nebojte se i alternativních metod jako je EFT, Bachovy a Australské esence, bylinky, masáže, regresní terapie, terapie tmou a mnoho dalšího.

V poslední fázi přichází farmakoterapie na předpis psychiatra. Pokud je vám zle, nebraňte se tomu. Může to být ryze dočasné řešení, ale i dlouhodobé, bude-li potřeba. Někdy je nutná i hospitalizace, když už nejste schopní fungovat. Udělejte pro sebe maximum, i pro své blízké okolí, které vás chce mít zase šťastné a zdravé.

chuze

PREVENCE DEPRESE

Říká se, že štěstí je aktivita. Tak něco dělejte, cokoliv. A choďte, hodně. I sami, ideálně někam do lesa a do klidu. Povídejte si s přáteli, sdílejte své pocity, nic v sobě neduste. Hodně spěte a dělejte všechno pro to, abyste minimalizovali stres – leccos skutečně počká, určete si jasné hranice, priority a učte se říkat NE. Čtěte a vzdělávejte se, ať už beletrii nebo seberozvoj. Naučte se dýchat, uklidnit se, uvolnit – zkuste jógu nebo Tai Chi. Poznávejte nové lidi, cestujte za hranice – je to velmi osvobozující a inspirativní. A v neposlední řadě – mějte se rádi a pečujte o své tělo, ať je jakékoliv.

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček