Nejúčinnější léky na hubnutí v historii

Na úvod by bylo více než vhodné si říct, že je rozdíl mezi léky a doplňky stravy. Léky na hubnutí jsou v naprosté většině případů pouze na lékařský předpis a každý uvědomělý lékař je napíše pouze v situaci, že byly vyzkoušené jiné, konzervativní metody a už není moc co vyzkoušet. Jejich užívání by mělo být pod dohledem lékaře a po jeho pečlivém uvážení vzhledem k vaší celkové osobní i rodinné anamnéze (váš aktuální i minulý zdravotní stav, léky co nyní užíváte, důvod vaší obezity, rodinné predispozice, váš psychický stav).

Nejúčinnější léky na hubnutí v historii

 

Další kritérium pro nasazení léků na hubnutí, nebo-li anorektik, je hodnota vašeho BMI. Bohužel…protože BMI není úplně směrodatná hodnota, jelikož při výpočtu bere v potaz pouze poměr tělesné výšky vůči hmotnosti a nebere v potaz množství aktivní hmoty, která je „těžší než tuková“. V uvozovkách, protože kilo tuku je samozřejmě rovno kilu svalů, ale co do objemu se to absolutně rovnat nedá. Jinak řečeno – sportovec, který má nízký poměr tuku a vysoký poměr svalové hmoty, bude mít vždycky vyšší hodnotu BMI a tudíž bude paradoxně dle tabulek spadat do kategorie nadváhy i obezity. Takže by lékař měl brát na vědomí celkové složení vašeho těla nebo i použít tzv. kaliper pro změření tloušťky kožní řasy – to je celkem vypovídající hodnota, ovlivnit lze maximálně výrazným zavodněním či velkým množstvím přebytečné kůže, což jsou ale faktory na první pohled celkem rozpoznatelné.


Pokud i zde dojde odborník k přesvědčení, že není možné jinak, přistoupí se k lékové terapii. Tu by měla, alespoň podle mého názoru a zkušenosti, doprovázet i individuální psychoterapie. Troufnu si říct, že 80 % žen má nadváhu či obezitu často jako doprovodný jev nevyřešených či ještě nepoznaných psychických problémů…mnohdy velmi hluboko zakořeněných. Ať už jde o bloky z dětství, nebo strachy, úzkosti, deprese, nedostatek sebevědomí, ale i osamělost, sklony k závislostem, život s nevhodným partnerem, nadmíra stresu, přepracování, nedostatek spánku anebo mnoho chronických onemocnění, kde je jídlo útěkem z reality…například. Často jde o konkrétní poruchu příjmu potravy, mezi které patří i málo zmiňované záchvatovité přejídání. Všechny tyto potíže, a mnoho dalších, jsou velmi zásadní a bohužel se o nich nejen velmi málo mluví, ale není ani v povědomí lidí mnoho informací, jak a kde tyto témata řešit.

 

 

Měření pasu

 

Léky na hubnutí na lékařský předpis

ADIPEX RETARD

Známý už velmi dlouho i pod názvem „zlatá vejce“. Funguje na principu omezení chuti k jídlu. Má hodně vedlejších a nežádoucích účinků (zvracení, závratě, sucho v ústech, nespavost), mnoho lidí ho ani nemůže užívat. Absolutní kontraindikací je třeba hypertenze, ischemická choroba srdce nebo glaukom. Dnes už ho téměř neseženete, je zakázaný.

Účinnou látkou je fentermin (chemicky podobná látka jako noradrenalin). Tlumí chuť k jídlu a stimuluje celkově. Princip fungování je založený na přerušení signálu mezi mozkem a žaludkem – tzn. že nepociťujete hlad ani když máte úplně prázdný žaludek. To zní skvěle že? A skutečně to mnoha lidem v úvodu pomůže „nežrat“ a zhubnou. Ale v praxi se vám defakto jen zpomaluje metabolismus a tělo přechází do úsporného režimu, takže v konečném důsledku vyhladovíte a dříve či později si to vaše tělo i hlava bude chtít vynahradit nadměrným příjmem potravy. A kruh přejídání začíná. A pozor! U někoho může dojít k takovému útlumu, že člověk úplně přestane jíst a nemusí pociťovat hlad i několik dní, což může mít fatální následky! Navíc je tento lék návykový.

 

Pilulky na hubnutí

 

Účinnou látkou je sibutramin, který omezuje chuť k jídlu a snižuje hladinu cholesterolu. Jinak působí tento lék podobně jako Adipex, jen je poněkud mírnější a má menší nežádoucí účinky, lepší snášenlivost. V roce 2014 se tyto prášky také ztratily z trhu a upřímně si nejsem jistá, jestli jsou nyní k dostání, tuto informaci se mi nepodařilo zjistit z žádného důvěryhodného zdroje.

 Z mého hlediska jsou léky na hubnutí, ať už v současné době dostupné na našem trhu nebo nikoliv, úplně nejzazší a spíše zbytečnou alternativou. Vždycky je spoustu možností, jak si pomoc různým nastavením vyvážené a zdravé stravy, bez hladovění a extrémů. Strava dělá 80 % úspěchu, zbytek je pohyb, voda, spánek a eliminace stresu. Pomoci vám mohou i bylinky a mnoho doplňků stravy, které podporují hubnutí různými způsoby, takže si každý může vybrat značně individuálně.

Můžete je snadno prozkoumat na různých eshopech a internetových lékárnách (Drmax.cz, Pilulka.cz nebo třeba konkrétněji na Lekarna.cz) a o to lépe a v klidu domova se rozhodnout. O tom ale bude až další článek, na který se můžete těšit již brzy!

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček