Jak vybrat nejlepší kloubní výživu?

Bolestmi kloubů netrpí zdaleka jen starší lidé, je to záležitost i sportovců, aktivních jedinců a například i koní a psů…což bych asi normálně nezmiňovala, ale zrovna u doplňků stravy, určených pro prevenci či podpůrnou léčbu kloubů a chrupavek, se velmi často setkáte s tím, že lidé užívají veterinární přípravky. A my si dneska povíme, jestli je to špatně či nikoliv, podíváme se na smysl užívání kloubních přípravků a zároveň na to, které účinné látky v přípravku hledat.

Jak vybrat nejlepší kloubní výživu?

 

Proč a kdy užívat kloubní výživu?

Klouby začínají bolest nejčastěji z důvodu poškození chrupavky, která u zdravého člověka pokrývá povrch hlavice kloubu v místě, kde na sebe naléhají kosti a je potřeba zajistit bezproblémovou pohyblivost a zároveň tlumit nárazy apod. Pokud je chrupavka přetěžovaná (těžká břemena, nadváha, špatná technika cvičení, genetika…) nebo poškozená (úraz, degenerativní kloubní onemocnění, záněty…), ztenčuje se a místo se stává bolestivým a hůře pohyblivým.

Pokud se bavíme o doplňcích stravy na výživu kloubů, nejedná se o léky a v tomto případě mohou mít účinek buď preventivní, nebo zmírňují již vzniklé potíže (tlumí bolest a zánět) většinou však již v kombinaci s léky. To znamená, že máte-li už zásadní nebo chronický problém, vaše klouby doplňky nespasí ani zcela nevyléčí, jen pomohou regeneraci, zmírnit projevy a prodloužit dobu funkčnosti daného kloubu, a to pouze za předpokladu, že je budete užívat dlouhodobě a pravidelně.
Správná doba začít je značně individuální, preventivně by měli zvážit užívání doplňků stravy na klouby všichni sportující a aktivní jedinci, ti co mají třeba i v práci velkou fyzickou zátěž. Dále potom se stoupajícím věkem všeobecně, ať si dopomůžete k aktivnímu trávení času v důchodu bez bolestí.

 

Přehled účinných látek kloubní výživy

Protože nejde o léky, není povinné kontrolovat složení produktů, tudíž nikdy nemáte jistotu, zda přípravek skutečně obsahuje takové množství účinné látky, jak je uvedeno na obalu. To mějte tedy vždy na paměti a než do něčeho investujete nemalé peníze (zde konkrétně do vlastního zdraví!), zjistěte si maximum informací, ideálně nějaké proběhlé testy. Zde jsou dva základní faktory – stavební látky pro obnovu chrupavek a látky protizánětlivé a tlumící bolest.


Mezi nejzásadnější účinné látky v kloubní výživě tedy řadíme následující:


GLUKOSAMIN SULFÁT – jeden ze stavebních prvků chrupavky, nejčastěji ze získává z krunýře korýšů, má protizánětlivé a regenerační účinky – což ale zatím není klinicky podloženo a DDD se doporučuje na 1500 mg.
CHONDROITIN SULFÁT – přirozená součást chrupavky, získává se z chrupavek žraloka, skotu nebo prasat. U látky bylo klinicky prokázáno, že ulevuje od bolesti a má protizánětlivé účinky. Doporučená denní dávka (dále jen „DDD“) je cca 800 mg.
KYSELINA HYALURONOVÁ – je hlavní složka kloubního maziva, chrupavku hydratuje. Má preventivní i léčebné účinky, podložené klinicky.
HYDROLYZOVANÝ KOLAGEN – základní stavební složka chrupavky, kterou vyživuje společně se šlachami a vazivem, je velmi rychle a dobře vstřebatelný.
MSM – antioxidant, protizánětlivá látka, analgetikum
Všeobecně platí, že doplňky v tekuté formě jsou lépe a rychleji vstřebatelné, takže se více hodí při akutnějších potížích, kdy chcete co nejdříve cítit zlepšení. Ty v sypké formě jsou ideální při preventivním užívání.

 

Je vhodné užívat kloubní výživu určenou pro koně?

Jednoduše – za mě ano, je. Na internetu se dočtete mnoho názorů, já se přikláním k faktu, že například skvělý sirup AptusApto-Flex (koupíte např. na Benu.cz) se vyrábí pro koně a psi v továrně, kde se vyrábí zároveň i tytéž výrobky pro lidi, tzn. ze stejných surovin i za totožných hygienických podmínek. Kloubní výživa nemá kontraindikace (snad krom diabetes) a vzhledem k testům, kde u preparátů pro lidi byly nalezeny těžké nedostatky a klamání spotřebitele, co se uvedeného obsahu účinných složek týče, nevidím důvod bát se případné vyšší dávky. Firma, která vyrábí produkt určený pro zvířata, samozřejmě nemůže oficiálně prohlásit, že je vhodný i pro lidi. Někteří odborníci tvrdí, že znatelnější efekt je daný předávkováním, protože preparáty pro koně jsou mnohem koncentrovanější. Ale stačí se prostě podívat na složení (např. zmíněný Aptus má složení vhodné). Další věcí jsou pozitivní ohlasy dlouhodobých uživatelů. Já samozřejmě nedávám žádné oficiální doporučení, jen soudím dle vlastní zkušenosti.

 

chrupavky


Takže závěrem to shrňme tak, že kloubní výživa je téměř u každého aktivního a staršího člověka velmi vhodným doplňkem i pomocníkem. Co doporučuji, je podívat se na jakoukoliv internetovou lékárnu či eshop (DrMax.cz nebo Pilulka.cz) a v klidu a teple domova si jen vybrat ten nejlepší přípravek přímo pro vás!

 

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček