Snižte svůj krevní tlak přirozeně a bez léků!

Ač to mnoho lidí neslyší nebo spíše slyšet nechce – PREVENCE je hold naprostý základ úplně všeho…nenapadá mě nic, žádná oblast, kde by nebyla k užitku. My lidé jsme strašně líní tvorové (pardon těm, kteří takoví nejsou a dělají všechno pro to, aby předcházeli čemukoliv nebezpečnému, zdraví škodlivému či ohrožujícímu). Je pro nás snazší a mnohdy zábavnější užívat si života a nemyslet na nevyhnutelné možné následky – jíst dobré ale ne úplně zdravé jídlo, propadat kouzlu alkoholu, cigaret, nehýbat se a lenošit, příliš se opalovat, nenosit přilbu na kole, jezdit v autě příliš rychle atd. Mohla bych jmenovat do nekonečna, ale dnes se zaměříme na jednu konkrétní oblast, a tou je vysoký tlak. Povíme si, o co jde, jak to poznat, čím nás ohrožuje, jak mu předcházet, případně jak ho léčit, když už ta podceňovaná prevence nepomůže.

Snižte svůj krevní tlak přirozeně a bez léků!

Co je vysoký tlak?

O hypertenzi mluvíme ve chvíli, kdy jeho hodnota stoupne z fyziologické 120/80 mm HG (miligram rtuti) nad 140/90. První číslo udává hodnotu tlaku systolického, tedy když se srdce stáhne a druhé číslo hodnotu tlaku diastolického – když se srdeční sval uvolní. Bohužel, ač už nedržíme prvenství v úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva, na kardiovaskulární choroby u nás stále umírá obrovské množství lidí. U osob ve věku 25-64 let je hypertenze objevena ve 40 %, bohužel výskyt s věkem roste – u lidí ve věku 55-64 let trpí hypertenzí až 72 % mužů a 64 % žen.

Jaké jsou příznaky hypertenze?

Bohužel zpočátku a poměrně dlouho téměř žádné. Pokud pravidelně neměříme, nezjistíme. Což je celkem zákeřné, neboť při projevení prvních příznaků už bývá zpravidla celkem pozdě. Pocítit můžeme bolest hlavy (čelo a spodina lebky), bušení srdce a zrychlený tep, nadměrné pocení, poruchy vidění, šumění v uších, únava, nespavost, krvácení z nosu a závratě, otoky kotníků.

Kdo je více ohrožen hypertenzí?

Častěji jsou to muži a dále lidé s nadváhou a obezitou, kuřáci, neaktivní lidé bez pravidelného pohybu, lidé s vysokým cholesterolem, lidé co hodně solí, alkoholici, narkomani, ženy užívající hormonální antikoncepci, geneticky zatížení jedinci, lidé v permanentním stresu, těhotné ženy.

Co způsobuje hypertenze?

Krom nepříjemných příznaků jmenovaných výše stoí často za vznikem infarktu myokardu, cévní mozkovou příhodou (mrtvice), výdutě na cévách či selhání ledvin i oslepnutí.

Jaké jsou druhy hypertenze?

Známe tzv. primární (nemá jasné příčiny, jedná se o civilizační chorobu u lidí s nadváhou a jiných rizikových skupin viz výše) a sekundární (zde je vysoký tlak jedním z příznaků jiné nemoci, např. ledvin či hormonálních onemocnění).

Jak lze léčit vysoký tlak?

Zde velmi záleží na stupni nemoci. Pokud je u pacienta zjištěn včas, mnohdy vše zachrání a vyřeší režimová opatření:

pravidelný pohyb – stačí i obyčejná chůze, 30 min denně a dějí se zázraky nejen na poli hypertenze!
zdravá strava bohatá na draslík (brambory, banány, kvalitní hořká čokoláda, rajčata), rybí maso, deci až dvě kvalitního vína (ne více!), ibiškový čaj, česnek, cibule, celer, grepy, ovesné vločky, ořechy, luštěniny, pohanka, červená řepa
• vyhýbejte se naopak přemíře cukru, tučným potravinám bohatým na cholesterol, soli, tvrdého alkoholu a kávy
• řešte chrápání a spánkovou apnoi, pokud se vás týká
relaxujte, poslouchejte hudbu, eliminujte maximálně stres
• naučte se správně a hluboce dýchat (meditace, jóga, tai chi)

relax a pohyb

Pokud chcete celý proces více podpořit a dbáte na výše zmiňovanou prevenci, nebojte se využít některé doplňky stravy – naprosto ideální je v tomto případě látka koenzym Q 10 (koupíte např. v internetovém eshopu lékárny Pilulka.cz – mnoho druhů a kombinací za bezva ceny a s dopravou až k vám domů), dále jso vhodné preparáty s hořčíkem, selenem, vitamínem E, vápníkem či lecitinem. Všechny výše jmenované doplňky nakoupíte zrovna tak ve všech internetových lékárnách.

Nezabere-li ani toto, přichází na řadu farmakoterapie na předpis lékaře a pravidelné kontroly a měření. Předepisují se ACE inhibitory, kalciové blokátory, betablokátory, diuretika, vazodilatancia nebo alfa-adrenergních blokátory. Snažte se tomu předejít nebo aspoň začít řešit problém ihned a radikálně právě pomocí režimových opatření, doplňků stravy či třeba homeopatiky. Všechno se počítá, nikdo nechce přece doživotně zobat léky, když máme většinou možnost volby – volte prevenci!

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček