Pomáhá skutečně L-karnitin hubnout?

No je to tady, nedá se svítit…Jaro pomalu končí a už velmi brzo to začne – teplo, sluníčko, odložíme bundy, nasadíme trička, brýle, kšiltovky, kraťasy, začneme se potit a nejpozději za dva měsíce nadávat, že je strašný horko a aby už zas přišla zima. Naprostá klasika, každý rok. Stejně jako to, že je potřeba hubnout do plavek a prostě na to léto vypadat co nejlépe. Probouzí se nejen příroda, ale i naše hormony a celkově v našem těle narůstá touha být více venku, více aktivní a tak nějak „tokat“. Když se řekne L-karnitin, většina lidí si vybaví jen spalovač tuku. Ono to tak skutečně je, ale zdaleka to není jeho jediná funkce a jediný přínos pro tělo. Co všechno tedy L-karnitin dokáže? Jaký si vybrat, kolik a kdy užívat? Zkusíme si v tom udělat malinko jasněji.

Pomáhá skutečně L-karnitin hubnout?

Co je L-karnitin?

Řada odborníků označuje karnitin za aminokyselinu, což není tak docela přesné, je v podstatě derivátem aminokyselin lysinu a methioninu. Úplně přesně jde o sloučeninu s názvem „3-hydroxy-4-N-trimethyl-aminomáselná kyselina“. Vyskytuje se ve dvou optických izomerech D-karnitin a L-karnitin, přičemž D forma nemá pro člověka žádný velký význam – je neúčinná a toxická.
Jeho název byl odvozen od latinského slova carnis, což znamená maso (latinsky jsou šelmy/ masožravci Carnivora), a podle toho už vás logicky napadne, kde se přirozeně L-carnitin vyskytuje – v mase. Tudíž je to pro nás přirozená látka, kterou si umí naše tělo samo vyrobit. Což není ovšem zas tak snadné, je k tomu potřeba právě přítomnost aminokyselin (lysin, methionin), vitamínů (niacin, pyridoxin, vitamín C) a železa.

Jaké jsou přínosy L-karnitinu pro organismus?

Začneme tím nejznámějším – používá se jako účinný spalovač tuku v rámci doplňků stravy. Princip je vcelku jednoduchý, jde o přeměnu tuku na energii. Děje se tomu tak v procesu tzv. ß-oxidace mastných kyselin. V tomto systému je součástí transportního enzymatického systému, který dopravuje acylový zbytek mastných kyselin do energetického centra buněk – tzv. mitochondrií, přes její stěnu. ß-oxidace je proces, při kterém dochází ke štěpení mastných kyselin. K průběhu tohoto procesu je potřeba dostatek kyslíku. To v překladu znamená, že aby došlo ke štěpení tuku, musíte se hýbat – L-karnitin podporuje spalování při aerobní aktivitě (běh, kolo, plavání apod.) Užívá se 30-60 min před aktivitou a čím déle aktivita trvá, tím, lépe.

Další význam L-karnitinu:

• přenáší štěpy triglyceridů z mitochondrií ven, což zvýší hladinu koenzymu A a to pak přeměnu tuků na energii
• působí na metabolismus cukrů tak, že šetří glykogen ve svalech
• snižuje tvorbu laktátu a tím urychluje po výkonu regeneraci
ovlivňuje činnost štítné žlázy – u lidí s hypofunkcí tudíž může významně snížit riziko přibírání i celkové únavy (psychické i fyzické)
snižuje riziko intoxikace amoniakem u lidí trpících těžkými poruchami ledvin, u těžce hladovějících nebo po extrémních výkonech
• funguje jako stimulátor procesu odstraňování volných radikálů
• v kombinaci s dalšími látkami se používá u léčby dětských neurologických onemocnění, svalových atrofií
• některé zdroje uvádějí příznivý vliv na kvalitu spermií a mužskou neplodnost

Jaké je ideální dávkování L-karnitinu? Kdy ho užívat?

Dávkování se v doporučeních celkem liší, záleží na důvodu suplementace, s jakým cílem karnitin užíváte. Užívá se dávka od 500 mg (spíše preventivní účinek) na den a výše, v doplňcích stravy může být jen 1 g na denní užití. V některých případech se užívá 1-3 g na den (redukční dieta), někdy i krátkodobě 2-4 g na den (zlepšení sportovního výkonu).
Užívat by se měl ideálně nalačno a cca půl hodiny před výkonem. Při dlouhotrvající zátěži se doporučuje konzumovat i během výkonu, např. obsažený v iontovém nápoji.

pohyb
Předávkování ani nežádoucí účinky nejsou popisovány, je považován za bezpečný, a to i pro těhotné a kojící ženy.

V jaké formě je L-karnitin dostupný a kde se dá koupit?

Dá se koupit ve formě tablet (např. značka Med Pharma na eshopu lékárny DrMax.cz – 67 tablet za 248 Kč), v tekuté formě (nejlépe využitelná, koupíte např. Liquid Plus na eshopu Benu.cz za 262 Kč) anebo jako součást nápoje (značka Weider nebo Nutrend, cena kolem 50 Kč).

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček