Nepodceňujte křečové žíly!

Máme tady léto, v plném proudu a každá žena by si přála mít krásné a hladké nohy, které ukáže v plavkách, sukni nebo šortkách. Problémem může být celulitida, ale právě i esteticky nepěkné křečové žíly. A ty ovšem nejsou, na rozdíl od pomerančové kůže, výsadou pouze žen. Varixy trpí i muži. A jejich potíž určitě nespočívá primárně v estetice, jde o chronické onemocnění žilního systému, které s sebou nese jistá rizika a postupné zhoršování stavu, není-li onemocnění včas a správně léčeno.

Nepodceňujte křečové žíly!

Jak poznám, že mám varixy?

Zprvu se mohou objevit jen metličkovité popraskané žilky, co zdálky připomínají modřinu, ale nemizí. Varixy samotné jsou pak namodralé, vystupující, hrudkovité a vlnité žíly. Mohou být bolestivé na dotek, mohou bolet i bez něho a svědět. Dalším projevem jsou otoky kolem kotníků, těžké nohy, křeče. V posledním stádiu může dojít i k tmavému zbarvení kůže a jejímu zatvrdnutí v oblasti bérců. Správnou diagnostiku určí duplexní sonografické vyšetření hlubokého žilního systému, ideálně v cévní ambulanci. Stupnice onemocnění se určuje indexem C0-C6, kdy šestka je nejhorší varianta.

Kdo je více ohrožen?

Zásadní roli tady hraje genetika, je až 80% pravděpodobnost, že pokud vaši rodiče mají varixy, budete je mít taky. Dále jsou ohroženi lidé se sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, ale i ti, co celé dny v práci jen stojí, lidé s nadváhou, kuřáci, těhotné ženy, lidé nad 60 let (varixy trpí každý druhý dle statistiky). Nevhodné je i nošení vysokých podpatků, dávání nohy přes nohu, hormonální antikoncepce i příliš těsné oblečení omezující přirozený tok krve.

Jako vždy je nasnadě otázka: „Co mohu udělat v rámci prevence?“ Odpověď bude předvídatelná, alespoň co se životního stylu týče. Mějte pravidelný pohyb (chůze, plavání, kolo…), noste pohodlné a padnoucí oblečení, dbejte na zdravou stravu a nekuřte. Pokud máte predispozice, není od věci nosit kompresní punčochy, které mají různé stupně komprese (vhodné u sedavého zaměstnání či delšího cestování). Koupíte například na internetové lékárně Mediexpert.

pohanka

Existují podkolenky, samodržící stehenní nebo kalhotové punčochy. O ideální verzi pro vás se poraďte se svým lékařem nebo v lékárně. Také nic nezkazíte preventivním užíváním rutinu – buď v rámci doplňku stravy nebo například konzumací pohanky a pitím kvalitního čaje Roibos. Pokud dlouho sedíte, procvičte nohy krouživými pohyby v kotnících a propínáním chodidel na špičky a zpět – stačí vždy pár minutek. Večer ve sprše pak střídejte proud teplé a studené vody na nohy, studenou byste měli končit. 

Jak léčit křečové žíly?

Metody léčby jsou dnes už velmi pokročilé. Pokud nezaberou prvotní preventivné opatření, řichází na řadu medikace. Často se předepisují a doporučují léky na zpevnění žilní stěny, tzv. venofarmaka. Nejčastější je Detralex, který je na předpis, ale bohužel není hrazený zdravotní pojišťovnou. Jako doplnění můžete využít řadu doplňků stravy a mastí, které seženete třeba na eshopu Pilulka.cz.

Pokud jste už adeptem k operaci, máte také několik možností. U menších žil pomáhá sklerotická metoda, dále se nabízí laserová operace, chirurgický podvaz a stripping (vytažení postižené žíly – jsou ovšem časté komplikace po operaci i recidivy – ale zákrok je hrazen z pojištění). Dále existuje i mnoho miniinvazivních metod, které ani nevyžadují narkózu a postačí lokální umrtvení. Někde si připlatíte, ale rozhodně to za to stojí.

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček