LEANO.cz

Jak správně pečovat o zuby?

Nevím, jak to máte vy, ale pro mě jsou zuby jednou z prvních věcí, které si na lidech všímám. Celkově dělá hodně, když má člověk čisté a upravené vlasy, čisté upravené ruce, padnoucí oblečení…ale když někdo vykouzlí milý úsměv a ukáže pěstěné a udržované zuby, je to top. Kolik z vás skutečně ví, jak si správně čistit zuby? Jaké používat kartáčky a jiné pomůcky? Kolik z vás chodí pravidelně k zubaři a dvakrát do roka na zubní hygienu? Pokud tohle všechno děláte, tak je to naprosto super! Pokud ovšem patříte mezi ty „méně zodpovědné“ a rádi byste péči o zuby zlepšili, pojďte se podívat, jak na to.

Jak správně pečovat o zuby?

Technika čištění zubů

Na kartáček stačí nanést malé množství pasty, cca o velikosti hrášku. Kartáček přiložíme ke krčku v úhlu 45 stupňů, tzn. že část štětinek kartáčku je na dásních a část na horní části zubu. Tímto docílíme odstranění plaku pod dásněmi, kde se drží nejvíce bakterií. Pohyb by měl být rychlý, jemný, vibrační a krouživý. Netlačte příliš, škodíte svým dásním i sklovině.
Kousací plochy zubů můžete čistit běžným horizontálním pohybem. Nezapomeňte vyčistit všechny zuby i ze zadní strany a i ty úplně zadní stoličky.
Nezapomínejte jednou denně, před spaním, na důkladné vyčištění mezizubních prostor. Tam je původ většiny kazů i zápachu z úst. Použít můžete voskovanou zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Zpočátku to nemusí jít snadno, dásně mohou bolet i krvácet, ale brzy přestanou. Běžný i mezizubní kartáček byste měli měnit každý 1-2 měsíce. Po vyčištění se doporučuje propláchnutí ústní vodou, která zničí zbylé bakterie a navíc doplní fluoridy, které běžně s pastou vypláchnete vodou a vyplivnete. Ústní voda tak zanechá ochrannou vrstvu, kterou již nevyplachujete a podporuje regeneraci dásní.

Jaký zvolit kartáček?

Rozhodně by měl být měkký, s rovně střiženými vlákny a malou hlavičkou. Těmto parametrům dokonale vyhovují kartáčky značky Curaprox a TePe (koupíte například na eshopu internetové lékárny DrMax.cz nebo Benu.cz či Pilulka.cz).
Mezizubní prostory vyčistíte mezizubními kartáčky, klidně stejných značek – jsou výtečné. Mají různé velikosti (a podle toho i barevné rozlišení), můžete mít pro vlastní ústa klidně několik typů, protože ne mezi všemi zuby máte stejně velké mezery. Můžete použít i zubní nit. A mezizubní prostory čistíte vždy před komplexním čištěním zubů, nikoliv až po!

 Jaké další pomůcky používat na dokonalé čištění zubů?

Kromě péče o mezizubní prostory byste měli pečovat i o jazyk, na kterém se drží velké množství bakterií i plaku. Udává se, že špinavý jazyk může až ze 75% za nepříjemný zápach z úst. Koupit na čištění lze speciální škrabku ve výše již zmíněných eshopech.
Za zmínku stojí i tzv. jednosvazkový kartáček, kterým důkladně vyčistíte i úplně zadní, špatně přístupné zuby.

kartacek
Na mezizubní prostory existuje i ústní sprcha! Podívejte se třeba na nabídku na Mall.cz.
Pak jistě znáte elektrické zubní kartáčky. Stomatologové doporučují spíše ty sonické než rotační a maximálně jednou denně by měl přijít ke slovu i kartáček mechanický, takže je ideální je kombinovat.

Kdy a jak dlouho zuby čistit?

Rozhodně ráno a večer by měl být naprostý základ. V ideálním případě prospěje i čištění po sladkém nebo na zuby uplívajícím jídle. Mezizubní prostory stačí jen jednou denně před spaním, jazyk zase ráno po probuzení. Doba čištění by měla být minimálně 2 minuty, lépe 3-4 minuty. Je to mizivý čas, který se vám mnohonásobně vyplatí v rámci vašeho charisma, zdraví, peněz i bolesti. Nicméně nic se nemá přehánět, příliš časté čištění zuby zase naopak poškozuje.

Pozor na stravu

Největší postrach zdravých a krásných zubů je pochopitelně cukr, který je živnou půdou pro bakterie, co stojí za vznikem zubního kazu. Po sladkém jídle či ovoci je dobré zuby přečistit nebo alespoň vypláchnout ústa vodou.
Zubům nejvíce škodí citrusové plody, žvýkací i tvrdé bonbóny, kyselé okurky, sladké limonády a džusy, víno (červené i bílé), slané krekry (rafinované cukry se v ústech rychle mění na cukry a kašovitá hmota ulpívá na stoličkách i v mezizubních prostorách), káva a černý čaj. Samozřejmě mluvíme o škodlivosti při zvýšené konzumaci a nedostatečné ústní hygieně.
Naopak zubům prospívají žvýkačky bez cukru, mléčné výrobky, potraviny s vysokým obsahem vlákniny a jahody (mají i bělící účinek).

Co mi hrozí, když si nebudu čistit zuby správně?

Zubní kaz je infekční onemocnění a na jeho vzniku se podílí více faktorů. Rozhodující úlohu však hrají mikroorganismy obsažené v zubním plaku. Bakterie se živí sacharidy a produkují kyseliny, které působí na povrch zubu, tím jej demineralizují. V případě, že proces nezastavíme dokonalou ústní hygienou, dojde k destrukci tvrdých zubních tkání.
Kromě kazů, kterým se dá celkem předejít, si můžeme při zanedbané péči zadělat i na paradentózu, která končí pro vaše zuby fatálně.

Domácí bělení zubů?

Na internetu najdete spoustu návodů na bělení zubů, od sody, citrónu, popela, kokosového oleje a podobných ingrediencí. Byla bych však velmi opatrná a probrala podobné postupy s odborníkem. Existují i různé bělící gely používané třeba na noc apod., lékař nebo dentální hygienista vám jistě dobře poradí a určitě zmíní i možnost profesionálního bělení, které by bylo vhodné přímo pro vaše konkrétní zuby. Ne všecko lze použít u každého a nevhodnou formou bělení můžete svým zubům i značně uškodit. Péče o zuby je všeobecně poměrně drahá záležitost a mnohdy i dosti bolestivá, takže bych zbytečně neriskovala.

zubar

Úplně na závěr bych zmínila, že drahá pasta se nerovná nutně kvalitní a dobrá pasta. Devadesát procent zdraví i vzhledu vašich zubů dělá právě technika a důkladnost jejich čištění.
Věnujte svým zubům 8 minut denně a uvidíte, že se péče i kvalitní kartáček vyplatí. Preventivní prohlídka u zubaře jednou za půl roku by měla být naprostou samozřejmostí, stejně jako návštěva zubní hygieny dvakrát za rok.

DOPORUČUJEME
Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

Vlasové hnojivo recenze po 2 měsících používání

Vlasové hnojivo recenze

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Jak přestat kouřit

13 tipů, jak přestat kouřit

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Co pomáhá na vypadávání vlasů?

Co pomáhá na vypadávání vlasů?