Bezlepková strava vám zaručeně pomůže zhubnout!

Taky jste to slyšeli? Nenechte se mýlit. Jednu dobu skutečně fenomén na hubnutí, teď už s tímto trendem naštěstí jen minimálně. Bezlepková strava je dieta, která by měla být indikována pouze v případě, že je u pacienta diagnostikovaná nemoc zvaná celiakie. Jakékoliv indikace v jiných případech, u zdravých lidí například právě s touhou shodit přebytečná kila, jsou zbytečné a neopodstatněné.

Bezlepková strava vám zaručeně pomůže zhubnout!

Co je celiakie?

Jedná se o nevyléčitelné autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Projevuje se chronickým zánětem tenkého střeva. Bývá dědičná a vyvolávajícím faktorem je pozření stravy obsahující lepek (nebo-li gluten, což je směs bílkovin obsažená v některých obilninách – především pšenice, žito a ječmen).

Nemoc se často projeví už v dětství, ale není výjimečné zjištění i u dospělých jedinců. Její příznaky bývají minimální při dodržování bezlepkové diety, která je celoživotní a každý jedinec si časem sám přijde na to, co mu skutečně dělá zle a co může bez problému, byť to třeba není vyloženě povolené. Každopádně po zjištění nemoci se vyplatí a doporučuje být ve výběru naprosto striktní.

 

Jaké jsou příznaky celiakie?

Může být i bezpříznaková forma, ale většinou jsou typické bolesti břicha, průjmy, nadýmání a zvracení. Má i mimostřevní projevy (způsobené právě poruchou vstřebávání živin) jako třeba špatný růst, opožděná puberta, nechutenství, únava, anémie, hubnutí, kožní a neurologické potíže. 

 

střeva

 

Ač se to na první pohled nezdá, jde o poměrně závažné celoživotní onemocnění, které bývá často spojené i s jinými autoimunitními chorobami (Downův syndrom, Diabetes mellitus 1. typu, Hashimotova thyroiditida aj..). Navíc neléčená celiakie může stát za vznikem non-Hodgkinskova lymfomu a pravděpodobně i rakoviny střev.

 

Co jíst u bezlepkové diety?

Potom, co jsme si řekli, jak je celiakie zákeřné onemocnění, vás snad alespoň trochu uklidní fakt, že bezlepková dieta není žádnou tragédií. Naopak jídlo může být plnohodnotné, velmi chutné, jen s jistým omezením, které se ale dá, v dnešní době obzvláště, velmi dobře nahrazovat. Po pár dnech diety se vám uleví fyzicky i psychicky!

Je nutné být na pozoru a neustále číst etikety. Lepek se používá jako levné pojivo, tudíž se vyskytuje i v potravinách, kde byste ho třeba vůbec nečekali (mléčné výrobky, uzeniny, sladkosti, polotovary, ochucovadla, kořenící směsi apod.).

Úplné tabu je pšenice, oves, žito, špalda a ječmen. Naopak povolené potraviny, včetně mouky, která se z nich vyrábí, jsou: rýže, brambory, sója, amarant, brambory, jáhly, pohanka, luštěniny.Většina z nich se dá použít na zahušťování i pečení, takže je potřeba si jen zvyknout na maličko odlišnou (nikoliv horší) chuť hotových pokrmů. Jinak jsou běžné potraviny bez omezení – ovoce, zelenina, maso.

 

Co se stane, když dietu poruším?

Bude vám zle. Někomu 24 hodin, někomu i tři týdny, senzitivnější jedinci mohou skončit i hospitalizovaní. Ale především nedisciplinovaní celiaci si skutečně zadělávají na veliké potíže do budoucna, jak jste již četli výše.

 

Kde nakupovat bezlepkové potraviny?

Před deseti lety byla celiakie ještě poměrně problém, lidé nevěděli tolik, neměli takové možnosti. Dnes se strava hodně řeší, v médiích, mezi lékaři, mezi lidmi samotnými (díky Bohu!) a je větší povědomí všeobecně. Bezlepkové potraviny, mouky, cereálie, pečivo a všelijaké směsi i pochoutky koupíte ve většině supermarketů, zdravých výživách, ale i třeba na benzínce. Hodně restaurací vaří bezlepková jídla, kavárny a cukrárny pečou bezlepkové zákusky a moučníky.

Obrovský výběr potravin je na internetových eshopech a lékárnách (např. https://www.pilulka.cz/bezlepkove-potraviny nebo Dr.Max.cz). Stačí jen najet nebo dojít a zkoumat, hledat, ochutnávat.

 

DOPORUČUJEME
Věrnostní program lékárny Pilulka

Pilulka klub – věrnostní program lékárny Pilulka

Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Výhody nakupování v internetových lékárnách

Výhody nakupování léků v internetových lékárnách

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Karta Více výhod v lékárnách Magistra

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček

Teta klub - klubová karta a dětský program Brouček