LEANO.cz

5 tipů, jak ochránit vaše domácí mazlíčky před klíšťaty a blechami

Sezóna klíšťat nám již začala, řekněme že už od dubna je důvod naše pejsky a kočičky chránit, a o to více v případě, že jsou trvale nebo převážně venku.

5 tipů, jak ochránit vaše domácí mazlíčky před klíšťaty a blechami

Celková doba hrozby vnějších parazitů je cca od dubna do listopadu, podle teplot venku, což je celkem asi 7 měsíců, ale klíště lze chytit defakto celoročně. Jaké máme možnosti ochrany a proč je vlastně potřeba dbát na prevenci? Mohou být obojky a jiné přípravky nějak nebezpečné?


Proč používat antiparazitární přípravky?

Důvodů je vícero. Jednak chceme co největší pohodu pro naše milované čtyřnohé a blechy i klíšťata jim působí značný diskomfort. Mimo jiné jsou krev sající parazité i hrozbou v rámci přenosu nemocí i na člověka (lymeská borrelióza, klíšťová encefalitida, tularémie, ehrlichióza, bartonellóza, babezióza aj.).

Většina nemocí má příznaky podobné chřipce (horečky, svalovou bolest, slabost, únava, zduření uzlin apod.), takže buďte na pozoru po tom, co klíště sobě nebo svému mazlíčkovi odstraníte. Konkrétně klíšťová encefalitida je velmi závažné onemocnění, které může skončit až invaliditou a má trvalé následky.

Jaká je prevence onemocnění?

Člověk se může proti klíšťové encefalitidě nechat očkovat, což odborníci velmi doporučují. Pejska můžete nechat očkovat proti borelióze, pro lidi vakcína není. Další možností prevence jsou pro lidi repelentní přípravky, vyhýbání se místům s vysokou koncentrací klíšťat (mají rádi teplo a vlhko – vyskytují se hojně ve vysoké trávě a křovinatých prostorech) a pro zvířata antiparazitární přípravky, které si stručně popíšeme níže.

Do lesa a na podobné výlety volte vhodné oblečení, dlouhé nohavice, pokrývku hlavy a ihned po příchodu zkontrolujte sebe i pejsky – čím dříve klíště odstraníte, tím menší pravděpodobnost nákazy.

obojky

Jak správně odstranit klíště?

Rozhodně zapomeňte na dušení přisátého klíštěte běžným krémem či olejem (použijte raději speciální přípravky jako např. gel Ixoderm) a stejně tak na jeho rozmačkání na kůži. Může dojít k vyvrhnutí obsahu jeho střev do vaší krve nebo na pokožku, což zvyšuje pravděpodobnost nákazy. Pokud máte záděry či odřeniny, nasaďte si gumové rukavice a odstraňte klíště kývavými pohyby pomocí háčku, pinzety či vatové tyčinky. Postižené místo vydesinfikujte a několik dní sledujte, po akci si pečlivě umyjte ruce a klíště zlikvidujte.

5 možností antiparazitární ochrany pro zvířata

Možná jich je i více, ale základní prostředky jsou:

Antiparazitární obojky – prodávají se v různých velikostech, některé jsou voděodolné, bez zápachu, mají různě dlouhou dobu i mechanismus účinnosti. Prodávají se v chovatelských potřebách, u veterinářů, v lékárnách a na eshopech (zkuste se třeba podívat na nabídku Benu.cz). Mezi top produkty se řadí obojek značky Foresto či Scalibor. Fungují až 8 měsíců!

Spot on pipety - vodička aplikovaná přímo na kůži mezi lopatkami až po ocas na linii hřbetu, účinkují cca 1 měsíc a je nutné je pravidelně opakovat. Osvědčení značky jsou například Frontline nebo Fipron.

Repelentní spreje – aplikují se na srst a ochrana je okamžitá, 2 dny před a po aplikaci se nedoporučuje zvířata koupat a těsně po aplikaci zamezte psovi olizování a držte stranou i děti. Ideální je aplikovat přímo před procházkou.

Šampóny, pudry a pěny – šampóny jsou především proti blechám, neúčinkují i proti ostatním vnějším parazitům. Aplikace je jednoduchá, psa namočíte, napěníte šampón všude na srsti a důkladně spláchnete, psa vysušíte a pak je nejlepší aplikovat další preventivní ochranu (Spot on nebo obojek např.). Pudr se nanáší na sucho a funguje podobně jako sprej.

Přírodní řešení – kdo si nepotrpí na chemii nebo má alergického či citlivého psa nebo kočičku, může zkusit koupit buď přírodní produkty anebo si je vyrobit sám doma (éterický olej čajovníku či levandule, vitamíny skupiny B, kvasnice, česnek, rozmarýn…). Na internetu i mezi chovateli najdete spoustu tipů.

Mají antiparazitární přípravky nějaká rizika?

Ano, ostatně jako skoro vše. Například se nedoporučuje dělit jednu pipetu pro psa s hmotností 20 kg na dvě dávky pro dva desetikilové psy. Oba dostanou pak větší dávku než by měli a to s sebou nese možné zdravotní komplikace. Totéž platí pro obojky – nekupujte jeden velký pro dva malé psy napůl…

Další riziko spočívá v účinné látce – některé, co jsou pro psy v pořádku, mohou být toxické pro kočky a proto je potřeba, máte-li psa i kočku, kupovat přípravek vhodný pro oba dva v jednom bytě.

Rizikové pro kočičky toulající se venku mohou být obojky kvůli možnému zachycení například na plotě či stromě – kočička se může na obojku oběsit a tak je lepší použít například pipetu.

pes
Účinná látka kvalitních obojků se uvolňuje postupně a drží se v lipidové vrstvě kůže zvířete. Pokud ho umyjete šampónem, může trvat obnovení této vrstvy několik dní a zvíře po tuto dobu není chráněné.

Vyskytují se informace o nebezpečí obojků vůči malým dětem. Toto bych řešila pečlivým prostudováním příbalového letáku každého výrobku, případně konzultovala s veterinářem či lékárníkem.

Někteří psi nebo kočičky mohou mít na obojek či jiné antiparazitikum alergickou reakci, někdy bývají projevy skutečně nepěkné. Pak bych volila přípravky na přírodní bázi.

Závěrem bych zmínila, že byť jsme v článku řešili především klíšťata, nepodceňujte ani blechy. Jak se vám jednou dostanou domů, je to velký problém a na dlouhou dobu. Krom blech na vašem mazlíčkovi je nutné důkladně vyčistit a asanovat veškeré vybavení daného zvířete, oblečení, koberce, sedačky, deky apod. Dále se doporučuje nechat odborně ošetřit například podlahy (pod parketami apod…), kde se drží blechy v různých vývojových stádiích také. S jednou nalezenou blechou se prý, dle slov veterinářky, vyskytuje v bytě dalších cca 100 blech v různých vývojových stádiích.

Je to dlouhodobý, finančně náročný proces, proto bych neváhala s investicí do kvalitních antiparazitních přípravků a do prevence obecně. Pokud jste časově velmi vytížení a nemáte čas běhat po veterinách či zvermixech, zkuste během práce u počítače třeba projet eshop některé lékárny (Drmax.cz nebo Lekarna.cz), kde si jistě vyberete a můžete nechat poslat až domů.

DOPORUČUJEME
Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

Vlasové hnojivo recenze po 2 měsících používání

Vlasové hnojivo recenze

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Jak přestat kouřit

13 tipů, jak přestat kouřit

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Co pomáhá na vypadávání vlasů?

Co pomáhá na vypadávání vlasů?