LEANO.cz

36 gramů opalovacího krému je ideální množství!

Léto je sice ještě relativně daleko, přesto se na něj můžeme trošku začít připravovat, a to nejen formováním postavy, ale i v rámci opalování. Bohužel, pro spoustu lidí, není opalovací krém úplnou samozřejmostí a my se dneska zkusíme podívat na to, proč by měl být, jak ho aplikovat, jaké můžeme použít třeba i doplňky stravy, aby bylo opálení dokonalé, dlouhodobé a hlavně bezpečné! Pobyt na sluníčku má svá pravidla, ale sluneční paprsky mají také mnoho benefitů – krom tepla a dobré nálady nám dodávají taky nezbytný vitamín D, o kterém si můžete přečíst více v jednom z našich článků.

36 gramů opalovacího krému je ideální množství!

 

Proč používat opalovací krém?

Jejich primární význam je ochránit pokožku před ultrafialovým zářením, které má nepopiratelný podíl na vzniku rakoviny kůže. Jedná se tedy o ochranné kosmetické prostředky. Chrání i proti spálení a předčasnému stárnutí kůže vlivem slunečních paprsků.

Riziko vzniku melanomu narůstá s počtem spálení kůže v dětském věku – proto u dětí platí dvojnásobná nutnost používat kvalitní opalovací mléko s vysokým ochranným faktorem; a dále je ovlivněno počtem pigmentových znamínek každého jedince.

UV záření prochází i textiliemi (dle druhu textilie, např. bavlna chrání jako krém s faktorem 2-20), takže je velmi vhodné se mazat, i když nejste plně odhalení! A to platí jak v létě, tak i například v zimě na horách (obličej). Mokré oblečení zvyšuje riziko spálení a nezapomínejte, že 40-90 % slunečních paprsků prochází i přes mraky (dle nadmořské výšky), je-li zataženo.

 

Jaké druhy opalovacích krémů máme k dispozici?

Pokud bychom se zaměřili na stupeň poskytované ochrany, dělí se opalovací prostředky podle hodnoty SPF (Sun ProtectionFactor) – ten určuje, jak dlouho chrání namazání před UVB zářením. Například krém s ochranným faktorem 30 ochrání pokožku 30 x déle než kdybyste si na sebe nenamazali nic (samozřejmě při správné aplikaci). Odborně řečeno SPF vypovídá, jaký díl UVB záření mléko po aplikaci propouští do pokožky. Přípravek s faktorem 20 propouští jednu dvacetinu, čili 5 % UVB paprsků a 95 % jich odfiltruje.

Na trhu jsou běžně dostupné opalovací přípravky s SPF 6 a 10 (nízká ochrana), 15 + 20 +25 (ochrana střední), 30 a 50 (ochrana vysoká) a SPF 50+ (ochrana velmi vysoká).

Dalším kritériem je UVA – jedná se o další složku UV záření, které se pojí s rakovinou kůže a jejím předčasným stárnutím. Jeho hodnota, je-li uvedeno na obalu, by měla být minimálně třetinová oproti UVB.
Voděodolnost je také jedním z měřítek při výběru. Nenechme se ale zmást – „voděodolný“ označuje, že chrání pokožku i při pobytu ve vodě, nikoliv že odolá smývání. To znamená, že po osušení je opětovně nutné oslabenou vrstvu obnovit. Nedejte se napálit prodejci –přípravek, který by nebyl nutný po pobytu ve vodě opakovat, neexistuje!

 

Kolik krému nanášet?

 

Na konec se můžete ještě na obalu setkat s označením např. 12M (často na víčku), což je symbol ukazující na dobu použitelnosti přípravku od jeho prvního otevření. Naprostá většina se kazí a mají cca roční trvanlivost. Při skladování se vyhněte horku a přímému světlu, ovlivňují účinnost.

 

Kolik krému aplikovat?

 V lékárnách i drogeriích, včetně internetových eshopů, je možno si vybrat z mnoha variant opalovacích prostředků (mléka, spreje, gely). Je velmi důležitá správná aplikace a dostatečné množství přípravku, jinak je efekt značně snížen a vyhazujete peníze zbytečně. Ideální množství bylo zjištěno 36 g (6 lžiček) na celé tělo dospělého člověka a již při použití polovičního množství přípravku se jeho účinnost snižuje o dvě třetiny! U všech ochranných přípravků je nutné opakované nanášení. Rozhodně se nedoporučují jakékoliv alternativy (oleje, másla, babské rady) bez ochranného faktoru a nemusíte mít ani strach, že natřením krému zamezíte vstřebávání vitamínu D – zaprvé ho na sebe většina lidí skutečně nikdy nemaže dost a za druhé – průměrná strava pokryje denní potřebu, v případě nutnosti není problém suplementovat.

 

Koupit opalovací krém v lékárně nebo drogerii?

Asi vás potěším, protože je to úplně jedno. Testy opakovaně prokázaly, že na mnohem dražší výrobky zakoupené v lékárně není o nic větší spolehnutí, než na produkty z drogérie či parfumérie (zdroj časopis D test). Z tohoto zjištění vyplývá, že vyšší cena neznamená jednoznačně vyšší kvalitu. Kvalitu určuje i množství obsažených přidaných látek v opalovacím krému, vyhněte se např. parabenům, silikonům, nanočásticím i minerálním olejům.

 

Jak tedy vybrat správně?

Tady je těžká a nejednoznačná odpověď. Nebudu propagovat konkrétní značku ani produkt, ale odkážu vás jednak na radu odborníka (lékárník, ještě lépe dermatolog) a jednak doporučuji projít si testy, třeba již zmíněný D-test má kvalitní informace, ovšem pouze pro předplatitele. Poté si pečlivě projděte internetové lékárny (DrMax.cz, Pilulka.cz, Benu.cz), které nabízí nespočet produktů a udělejte si jednou pro vždy své favority, ke kterým se můžete každoročně vracet bez dalšího dlouhého bádání.

Pokud bych však měla zmínit nějaký konkrétní přípravek, tak by to byl Nubian olej na opalování, a to proto, že patří mezi nejprodávanější výrobky, tak abyste měli třeba odrzaový můstek. Za výtečnou cenu koupíte například na Benu.cz.

 

Čím lze ještě efekt podpořit a neškodit si?

Minimálně tím, že ošetříte kůži i po opalování. Nemusí to nutně být přímo „krém po opalování“, postačí jakýkoliv hydratační tělový krém, který opětovně dodá pokožce potřebnou vláhu. Dále se zkuste skutečně vyhnout záměrnému slunění mezi 11. a 15. hodinou, kdy má slunce největší sílu. Používejte (u dětí obzvláště) pokrývky hlavy a sluneční brýle. Před opalováním se doporučuje peeling, abyste se neloupali.

 

Opalovací krémy


Podpořit pěknou barvu a zdraví můžete i užíváním betakarotenu ve formě doplňku stravy, o němž si můžete přečíst také již brzo v chystaném článku. V rámci stravy doporučuji zařadit potraviny bohaté na lykopen (antioxidant nacházející se v rajčatech a všeobecně v červené a oranžové zelenině i ovoci). Správná strava a dostatek antioxidantů má velmi velký význam v ochraně proti vzniku rakoviny celkově.

 

 

DOPORUČUJEME
Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

Vlasové hnojivo recenze po 2 měsících používání

Vlasové hnojivo recenze

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Jak přestat kouřit

13 tipů, jak přestat kouřit

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Co pomáhá na vypadávání vlasů?

Co pomáhá na vypadávání vlasů?